تداوم برخورد قاطع قوه قضاییه با عناصر سودجو و فرصت طلب در عرصه اقتصادی
تاریخ : 18 مهر 1397

تنظیمات متن :
      رنگ پشت متن       سایز متن
   21

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، نشست ماهانه شورای قضائی استان تهران با حضور اعضا و به ریاست غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران در محل ساختمان اداره کل تعزیرات حکومتی برگزار شد.

در این نشست، اسماعیلی رئیس شورای قضایی استان تهران با تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و خاندان پاک و مطهر ایشان و تشکر از میزبانی اداره کل تعزیرات حکومتی به بیان روایتی از امام جعفر صادق(ع) با این مضمون که «اگر کسی می خواهد تا آنچه را که از محضر خداوند متعال طلب می کند، به اجابت برسد کسب خود را حلال نموده و حق مردم را بپردازد و دینی بر گردنش نباشد لذا دعای فردی که در شکم وی مال حرام بوده و یا مدیون مردم باشد زمین گیر شده و بالا نمی‌رود» پرداخت و اظهار داشت: از مفاد روایت فوق استفاده می شود که اگر لطف و اراده خداوندی را طالب هستیم، باید با رعایت فرمایش معصوم(ع) یعنی داشتن کسب حلال و نیز ادای حقوق مردم، به این امر نائل شده و از این طریق در امور دنیوی و اخروی موفق شویم. مخاطب این کلام گهربار، ما مسئولین و مردم هستند و لازم است در شرایط سخت اقتصادی و کنونی که از ناحیۀ دشمنان انقلاب و نظام به جامعه تحمیل گردیده، با عمل به فرمایش فوق از نزدیک شدن به مال حرام پرهیز کرده و سعی کنیم تا حقی بر گردن ما نباشد تا مشمول لطف و عنایت الهی شویم.

وی تأکید کرد: حق مردم بر گردن ما نیز مصادیق فراوانی دارد و چنانچه در انجام تکالیف محوله و خدمت‌رسانی صادقانه به مردم کوتاهی کنیم در این صورت دین آنان بر گردن ما خواهد ماند و هرگز به اجابت دعاهایمان نائل نمی شویم. امروز متأسفانه افرادی سودجو و فرصت طلب در ابعاد مختلف اقتصادی نسبت به مردم ستم روا می دارند و موجب ورود لقمۀ حرام به زندگی خود می شوند. همانند احتکار، اخلال در بازار، گرانفروشی، قاچاق کالا و ارز و ... البته دستگاه قضایی به حکم وظیفۀ قانونی خود با این افراد با قاطعیت تمام برخورد خواهد کرد. چنانکه کارنامۀ موفق مبارزه با پرونده های مفاسد اقتصادی، مؤید این حقیقت است.

اسماعیلی به نشست اخیر مسئولین عالی قضایی اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه مباحث کارشناسی لازم پیرامون دستورالعمل اطلاع رسانی در قوۀ قضائیه مطرح شد و در نهایت به تصویب رسید که به زودی از ناحیه ریاست قوه ابلاغ خواهد شد که به‌طور قطع با اجرایی شدن این دستورالعمل، جلوی بسیاری از نارسایی های اجتماعی و عواقب ناشی از عدم اطلاع رسانی مناسب از سوی سطوح مختلف قوۀ قضائیه گرفته می شود و در این راستا با ساختارهایی در خود قوه و استان‌ها همچون شورا و کمیتۀ اطلاع‌رسانی ایجاد خواهد شد که برای رعایت صرفه جویی در زمان بهتر است جلسۀ شورای قضایی، نشست استانی اقتصاد مقاومتی و شورای اطلاع رسانی به صورت تلفیقی و مشترک برگزار شود تا موارد مشابه و مرتبط با هر یک از این نهادها توأماً مورد بررسی قرار گیرد که در این صورت آثار مثبتی نیز در بر خواهد داشت.

در ادامه جلسه، اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی مطابق با دستور کار تنظیمی به عنوان میزبان، گزارشی از عملکرد و اقدامات صورت گرفته در خصوص تخلفات راجع به خودرو، ارز، موبایل، کالا و ... به جمع حاضر ارائه کرد که متعاقب آن، رئیس شورای قضایی استان تهران ضمن تشکر از اقدامات انجام شده با عنایت به مفاد گزارش فوق تأکید کرد: از آنجایی که تخلف عدم درج قیمت بر روی کالا حاکی از گرانفروشی است، آن هم بویژه در ارزاق عمومی لازم است در این خصوص اقدامات برخوردی جدی تری صورت پذیرد و بطور قطع مراکز تولید و عمده فروشی بایستی در اولویت قرار گیرند.

در این جلسه، باقری معاون مالی و پشتیبانی دادگستری کل استان تهران نیز گزارشی از اجرایی شدن مصوبات برنامۀ پر خیر و برکت ریاست محترم قوۀ قضائیه در استان تهران ارائه نمود و مصوبات نشست های قبل بدقت پیگیری شد و پس از انجام مباحث کارشناسی مواردی نیز به تصویب رسید.


منبع : فارس‌نیوز

نظرات :نظر خود را در مورد این خبر بیان کنید.

نام :

ایمیل :

نظر:
آدمک :