خصوصیات کیت‌های جدید پلیس راهور/ تشخیص سه دقیقه‌ای نوع مواد مصرفی رانندگان
تاریخ : 17 مهر 1397

تنظیمات متن :
      رنگ پشت متن       سایز متن
   21

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، سیدجعفر محقق رئیس بهداری راهور ناجا در حاشیه مراسم افتتاح طرح ارتقاء سلامت رانندگان به تشریح کارکرد کیت‌های جدید پرداخت وگفت:‌کیت‌های مورد نظر در دو مدل خودکاری و پنبه‌ای در اختیار تمام گشت‌های پلیس راهور قرار گرفته و این تست‌ها مواد مخدر و استفاده از مواد محرک را توسط راننده نشان می‌دهند.

رئیس بهداری راهور ناجا در خصوص تست الکل گفت: طبق استاندارد جهانی برای آگاهی از میزان استفاده الکل توسط رانندگان از تست دیگری که به واسطه بازدم سنجیده می‌شود، استفاده می‌شود اما این دو تست خودکاری و پنبه‌ای به صورت بزاقی کاربرد دارد.

وی تشریح کرد:‌مدل خودکاری را در داخل دهان گذاشته و بعد از آغشته شدن به بزاق، میزان مواد مخدر یا محرک مصرفی توسط محرک با کیت‌هایی که در اختیار ماموران قرار گرفته شده اندازه‌گیری می‌شود.

این مقام ارشد بهداری ناجا اعلام کرد: از مدل پنبه‌ای به این صورت استفاده می‌شود که پنبه را در داخل دهان راننده پرخطری که به رفتار او مشکوک گذاشته و بعد از آغشته شدن پنبه به بزاق توسط کیت‌ها میزان مصرف مواد و حتی نوع مواد را می‌سنجیم؛ حتی اگر دو تا سه روز از استعمال مواد گذشته باشد نیز این کیت‌ها نشان می‌دهند.

محقق تصریح کرد:‌این آزمایشات در یک تا سه دقیقه انجام شده و جواب خود را مشخص می‌کنند.

وی در خصوص نحوه عملکرد ماموران پلیس راهور گفت: ماموران ما در دوره‌های خاصی چهره‌زنی و تشخیص افرادی را که مواد مخدر و محرک را استفاده کرده‌اند، گذرانده و می‌توانند این افراد را ا ز افراد عادی تشخیص دهند؛ اگر به رفتار راننده‌ای مشکوک شوند آنها را به این صورت آزمایش خواهند کرد.

رئیس بهداری راهور ناجا در خصوص تشخیص افرادی که ماده مخدر گل استفاده کرده‌اند، اعلام کرد:‌این مورد نیز در تست‌ها افزوده شده است؛ همچنین باید گفت علائم ظاهری مصرف ماده مخدر گل و حشیش در چهره افراد مشخص است و توسط ماموران و افسران چهره‌زنی می‌شود.

این مقام ارشد بهداری ناجا اعلام کرد: این کیت‌ها قابلیت این را دارند که نوع مواد مخصوصی را به تفکیک نشان دهند؛ کیت‌ها قبلا از خارج کشور وارد می‌شد اما هم اکنون توسط شرکت‌های داخلی ساخته شده و در اختیار ماموران پلیس راهور قرار گرفته‌آند.

وی گفت:‌هزینه تست اولیه غربالگری در صحنه بر عهده پلیس راهور است اگر مثبت شود هزینه برای انجام تست‌های تکمیلی بر عهده راننده متخلف است.

رئیس بهداری راهور ناجا خاطرنشان کرد:‌تست‌های قبلی به صورت ادراری بوده و قابلیت اجرا داخل شهر را نداشت؛ همچنین برای سنجش در خصوص اعتیاد رانندگان خانم نمی‌توانستیم به راحتی از آن استفاده کنیم و رانندگان حمل و نقل عمومی از انجام آن استنکاف می‌ورزیدند.

وی خاطرنشان کرد: تست‌های جدید هم برای ماموران خطری نداشته و هم به صورت بهداشتی و تمیز اجرا خواهد شد.


منبع : فارس‌نیوز

نظرات :نظر خود را در مورد این خبر بیان کنید.

نام :

ایمیل :

نظر:
آدمک :