نقش مهم قوه قضاییه در احیای اعتماد عمومی مردم
تاریخ : 15 مهر 1397

تنظیمات متن :
      رنگ پشت متن       سایز متن
   21

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست هیأت اندیشه‌ورز سازمان بسیج حقوقدانان که در تالار حکمت قوه قضاییه برگزار شد، اظهار کرد: وضع بازار ارز روشن است و در عرض مدت کوتاهی نرخ آن چند برابر شد و قدرت خرید مردم به یک سوم رسید. البته این مشکل از مرداد ماه سال 96 آغاز شد. 

وی افزود: از 5 فروردین ماه که سیاست جدید ارزی اعلام شد تا 4 مهر ماه قیمت‌ها همچنان بالا بود و تا 18 هزار تومان هم رسید که در این میان ارزش پولی کشورمان صد درصد کاهش یافت. در این شرایط ما شوک تحریمی در پیش داریم که اگر واکنش مردم نسبت به آن همچون هرج و مرج بازار ارز باشد تا انتهای سال تورم نقطه به نقطه به 60 درصد خواهد رسید.

توکلی اضافه کرد هرج و مرج قیمتی از قواعد عمومی تبعیت نمی‌کند و گاه مشاهده می‌کنیم که واحدهای کوچک تجاری اقدام به قیمت‌گذاری می‌کنند و با بالا بردن قیمت‌های خود نگران فروش نرفتن کالاهای خود هم نیستند. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بی‌اعتمادی مردم نسبت به دولت بی‌سابقه است، خاطرنشان کرد: زمانی که شرایط این گونه می‌شود تلخ‌ترین نتیجه کاهش تولید و سرمایه‌گذاری و توزیع نابرابر دارایی بین مردم است و حقوق‌بگیران با توجه به دیرهنگام بودن زمان تعدیل حقوق مقدار زیادی از سطح رفاه خود را از دست می‌دهند.

وی بیان کرد: با ادامه این شرایط بنگاه‌های تولیدی رو به تعطیلی گذاشته و بسیاری از افراد بیکار می‌شوند و در بحران فقر فرار سرمایه هم اتفاق می‌افتد. در این حادثه‌ها دولت بیش از همه تورم‌ زده می‌شود و آنقدر هزینه‌اش بالا می‌رود که طعم افزایش درآمد با گران شدن ارز برایش بسیار تلخ می‌شود. 

توکلی عنوان کرد: اگر افراد تبعه خارجی قدرت تملک در ایران داشته باشند در شرایطی که در چند ماه آینده پیش می‌آید می‌توانند تمام سرمایه‌های ما را از کشور خارج کنند و حتی در مناطق مرزی قحطی ایجاد کنند. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در این تصویرسازی اغراقی وجود ندارد و نتیجه داده‌های تجربی و عینی است گفت: اولین واکنش دولت‌ها در این شرایط باید سرعت تصمیم‌گیری و مداخله باشد یا باید تقاضا را کم کنیم یا بتوانیم عرضه را زیاد کنیم که افزایش عرضه عقلایی‌تر است. اگر بتوانیم مثل دوران جنگ تقاضا را کنترل کنیم و یارانه‌ها را کاهش دهیم می‌توان برون‌رفت از شرایط بحرانی امیدوار بود.

وی افزود: توزیع کارت‌های هوشمند خرید کالاهای ضروری که نتوان با آن چیز دیگری تهیه کرد در شرایط این چنینی لازم است و شبیه این اقدام در آمریکا در سال‌های اخیر صورت گرفته است. 

توکلی با بیان اینکه برای برخورد با این شرایط سه راهبرد وجود دارد، تصریح کرد: اولین راهبرد تقویت تولید است که با تقویت تولید پول ملی هم قوت از دست رفته را بازمی‌یابد. راهبرد دوم احیای اعتماد مردم به مسئولان و دولت است و راهبرد سوم مبارزه جدی با با فساد و تبانی در کشور است. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: قضاوت مردم این است که مسئولان یا نمی‌خواهند، یا نمی‌دانند و نمی‌توانند شرایط را تغییر دهند که از بین رفتن این اعتماد بسیار مهم است و قوه قضاییه نقش بسیار مهمی در احیای آن با برخورد قاطعانه با پرونده‌های فساد دارد. 

وی بیان کرد: برای مثال حکم اعدام سه نفر از مفسدان اقتصادی و پرتاب موشک به مقر تروریست‌ها در پایین آوردن قیمت ارز مؤثر بود. 

توکلی اظهار کرد: برای مبارزه با رکود باید بتوانیم تا سه سال نرخ ارز را ثابت نگه داریم و نرخ سود بانکی را هم بالا نبریم در کنار این دو با شفاف‌سازی اطلاعات ارزی و عدم مداخله دولت در بازار طلا می‌توان کاری کرد که کشور دچار بحران نشود.


منبع : فارس‌نیوز

نظرات :نظر خود را در مورد این خبر بیان کنید.

نام :

ایمیل :

نظر:
آدمک :