منو  

صفحه اصلیقوانیننشانی مراجع قضاییپرسش و پاسخمعرفی وکیلخدمات موسسه
اخباردرباره موسسهمطالب حقوقیمقالات حقوقی پایان‌نامهدانلود فرم
پرونده‌های حقوقیخاطرات حقوقیگالریهمکاری با ماتماس با ما
تصویب نامه درخصوص انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای راه آهن
تنظیمات متن :      
رنگ پشت متن
      سایز متن
   21
شماره۱۷۱۶۴۰/ت۵۲۹۷۳هـ                          ۲۷/۱۲/۱۳۹۴

تصویب نامه درخصوص انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای راه آهن

یک خطه کرمان ـ سیرجان

وزارت راه و شهرسازی

هیأت وزیران در جلسه ۲۶/۱۲/۱۳۹۴ به پیشنهاد شماره ۰۲/۱۰۰/۶۹۳۷۱ مورخ ۱۹/۱۲/۱۳۹۴ وزارت راه و شهرسازی و به استناد ماده واحده قانون احداث پروژه­های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک­ها و سایر منابع مالی و پولی کشور ـ مصوب ۱۳۶۶ـ تصویب کرد:

۱ـ وزارت راه و شهرسازی (شرکت راه ­آهن جمهوری اسلامی ایران) که از این پس «طرف اول» نامیده می­شود، مجاز است برای اجرای راه­آهن یک خطه کرمان ـ سیرجان به طول (۲۰۰) کیلومتر، شامل طراحی، مطالعات، احداث راه­آهن و تأسیسات جانبی (شامل ایستگاه­ها، علایم و ارتباطات)، نگهداری و بهره برداری از آن، در قالب بند (الف) ماده (۲) آیین نامه اجرایی قانون احداث پروژه­های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک­ها و سایر منابع مالی و پولی کشور نسبت به انعقاد قرارداد مشارکت با شرکت احداث، نگهداری و بهره­برداری از راه­آهن کرمان ـ سیرجان که از این پس به اختصار «طرف مشارکت» نامیده می­شود، با رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی اقدام نماید.

۲ـ طرف مشارکت عهده­دار تأمین منابع مالی کلیه هزینه­های موردنیاز احداث راه­آهن و تأسیسات جانبی تا مرحله بهره‏برداری و تسویه حساب کامل هزینه­ها خواهد بود. طرف اول نیز تأمین بخشی از سرمایه­گذاری به میزان سی و پنج درصد هزینه های دوران ساخت را تعهد نموده که از محل اعتبارات برنامه­های توسعه حمل و نقل ریلی مندرج در قوانین بودجه سنواتی و سایر منابع مصوب تأمین خواهد کرد.

تبصره۱ـ در صورت تأمین سهم طرف اول به صورت پیش پرداخت و یا قبل از انجام هزینه توسط طرف مشارکت، سود آورده طرف اول نیز تا زمان هزینه سهم طرف مشارکت معادل بند (۵) محاسبه و به حساب طرف اول منظور خواهد گردید.

تبصره۲ـ هزینه تملیک اراضی مسیر راه آهن برای اجرای پروژه به عهده طرف مشارکت و به مالکیت شرکت راه­آهن جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

تبصره۳ـ مدیریت شبکه راه­آهن جمهوری اسلامی ایران طبق قوانین و مقررات مربوط برعهده طرف اول است و عملیات بهره­برداری از خط در اختیار طرف مشارکت خواهد بود.

۳ـ به منظور اطمینان از هزینه­های واقعی ساخت و نگهداری پروژه، طرف مشارکت موظف است فعالیت­های پیمانکاری ساخت و نگهداری را از طریق مناقصه عمومی یا محدود براساس فهرست مورد تأیید طرف اول انجام دهد. شرایط مناقصه و انتخاب برنده باید براساس ضوابط مورد تأیید طرف اول باشد.

۴ـ پیش­بینی اولیه دوران مشارکت معادل سیزده سال مشتمل بر سه سال دوران احداث و ده سال دوران بهره­برداری خواهد بود. دوران مشارکت واقعی منوط به بازگشت کامل سرمایه و سود مورد انتظار (مصوب) می­باشد.

۵ـ نرخ سود سالیانه سرمایه­گذاری طرف مشارکت در دوران احداث و بهره برداری با جریان خالص نقدینگی که حاصل می­شود معادل نرخ سود سپرده­های بلندمدت اعلام شده توسط شورای پول و اعتبار برای هر سال به اضافه دو درصد به صورت ریالی تعیین و مبنای محاسبه قرار می­گیرد.

تبصره۱ـ درآمدهای طرف مشارکت از محل درآمد حق دسترسی خط آهن کرمان ـ سیرجان در زمان بهره­برداری و درآمد ناشی از دریافت حق دسترسی افزایش حمل بار شرکت گل گهر (سهامدار اصلی طرف مشارکت) در مسیر سیرجان به بندرعباس نسبت به سال ۱۳۹۴ از شروع قرارداد تا پایان دوران بهره­برداری حاصل می­شود تا اصل و سود مورد انتظار (مصوب) تسویه شود. نرخ حق دسترسی طبق قوانین و مقررات مربوط با پیشنهاد هیأت مدیره شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و تصویب وزیر راه و شهرسازی خواهد بود.

تبصره۲ـ چنانچه دوره احداث بر اثر تعلل طرف مشارکت بیش از زمان پیش بینی شده در قرارداد به طول انجامد، در دوره تأخیر هیچ­گونه سودی برای آورده طرف مشارکت منظور نخواهد شد و طبق ماده (۴۸) آیین­نامه اجرایی مذکور در بند (۱) این تصویب­نامه عمل خواهد شد.

۶ـ مسئولیت نگهداری از خطوط و تأسیسات راه آهن کرمان ـ سیرجان در دوران مشارکت بر عهده طرف مشارکت می‏باشد که در صورت توافق می­تواند با پرداخت هزینه­های مربوط، مسئولیت نگهداری را به پیمانکاران مورد تأیید طرف اول یا طرف اول واگذار نماید. طرف مشارکت متعهد است تا پس از بازگشت اصل و سود سرمایه­گذاری، راه­آهن و کلیه تأُسیسات احداث شده را به صورت قابل بهره­برداری به طرف اول منتقل کند.

تبصره ـ مرجع تأیید هزینه­های ساخت و بهره­برداری و نگهداری و همچنین بازگشت سرمایه و سود مورد انتظار (مصوب) طرف مشارکت، حسابرس مورد تأیید وزارت امور اقتصادی و دارایی می­باشد.

۷ـ بیمه، مالیات و سایر حقوق و عوارض ناشی از احداث راه آهن و تأسیسات آن تابع قوانین و مقررات طرح­های عمرانی کشور می­باشد.

۸ـ طرف اول موظف است در قرارداد مشارکت منعقده، نحوه استیفای حقوق دولت را در صورت خودداری یا ناتوانی طرف مشارکت در اجرای مفاد قرارداد پیش بینی کند.

معاون اول رییس­جمهور ـ اسحاق جهانگیری

منبع : سایت مجلس شورای اسلامی‌
دانلود به صورت PDF