منو  

صفحه اصلیقوانیننشانی مراجع قضاییپرسش و پاسخمعرفی وکیلخدمات موسسه
اخباردرباره موسسهمطالب حقوقیمقالات حقوقی پایان‌نامهدانلود فرم
پرونده‌های حقوقیخاطرات حقوقیگالریهمکاری با ماتماس با ما
تصویب نامه در خصوص اجرای قسمتی از آزادراه قم ـ تهران ـ مشهد حد فاصل سبزوار ـ نیشابور ـ مشهد
تنظیمات متن :      
رنگ پشت متن
      سایز متن
   21
شماره۱۶۱۲۵۰/ت۵۱۷۳۷هـ                          ۲۸/۱۲/۱۳۹۳

تصویب نامه در خصوص اجرای قسمتی از آزادراه قم ـ تهران ـ مشهد حد فاصل سبزوار ـ نیشابور ـ مشهد

وزارت راه و شهرسازی
هیئت وزیران در جلسه ۲۷/۱۲/۱۳۹۳ به پیشنهاد شماره ۰۲/۱۰۰/۶۸۳۶۵ مورخ ۲۳/۱۲/۱۳۹۳ وزارت راه و شهرسازی و به استناد ماده واحده قانون احداث پروژه های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع مالی و پولی کشور ـ مصوب ۱۳۶۶ ـ تصویب کرد:
۱ـ وزارت راه و شهرسازی که از این پس «وزارت» نامیده می شود مجاز است برای اجرای قسمتی از آزاد راه قم ـ تهران ـ مشهد حد فاصل سبزوار ـ نیشابور ـ مشهد به طول حدود (۲۲۳) کیلومتر، شامل مطالعات، طراحی، تملک اراضی، احداث آزاد راه و تأسیسات جانبی خاص و نگهداری و بهره برداری از آن نسبت به انعقاد قرارداد مشارکت با شرکت احداث، نگهداری و بهره برداری آزاد راه سبزوار ـ نیشابور ـ مشهد که از این پس به اختصار «طرف مشارکت» نامیده می شود با رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی اقدام نماید.
۲ـ طرف مشارکت عهده دار تأمین منابع مالی مورد نیاز برای احداث آزاد راه و تأسیسات جانبی خاص آن و تملک اراضی تا مرحله بهره برداری و تسویه حساب کامل هزینه ها خواهد بود. وزارت نیز تأمین بخشی از احتیاجات سرمایه گذاری به میزان سی درصد هزینه ها را تعهد نموده و از محل ردیف اعتباری شماره (۴۰۷۰۲۷۸۳) قوانین بودجه سنواتی و سایر منابع مصوب مربوط تأمین خواهد نمود.
تبصره ـ سهم الشرکه وزارت در درجه اول صرف تأمین هزینه های تملک اراضی مسیر به نام دولت با نمایندگی وزارت می شود و باقی مانده آن نیز در دوران اجرا حسب نیازهای مالی طرح تخصیص یافته و به حساب مشترک طرح واریز می شود. طرف مشارکت نیز به تناسب سهم خود را تأمین و به حساب مشترک طرح واریز می نماید.
۳ـ وزارت می تواند پس از عقد قرارداد مشارکت، انجام مطالعات، طراحی و پیمانکاری احداث آزادراه و تأسیسات جانبی خاص آن را با رعایت مواد (۲۷) و (۲۸) قانون برگزاری مناقصات ـ مصوب ۱۳۸۳ ـ به روش ترک تشریفات مناقصه به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) واگذار نماید، مشروط بر آن که قیمت های پیشنهادی و ضرایب مربوط مورد تأیید وزارت قرار گیرد.
۴ـ پیش بینی اولیه دوران مشارکت معادل بیست و چهار سال مشتمل بر چهار سال دوره مطالعه و احداث کامل آزادراه و بیست سال دوره بهره برداری خواهد بود. در هر حال دوران مشارکت واقعی منوط و محدود به بازگشت کامل سرمایه و سود مورد انتظار (مصوب) می باشد.
۵ـ نرخ سود مورد انتظار سرمایه گذاری طرف مشارکت، سالانه معادل نرخ سود اعلام شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای سپرده های بلندمدت پنج ساله بانک های دولتی به علاوه سه واحد درصد تعیین می شود.
تبصره ـ چنانچه دوره مطالعات، طراحی و احداث، بر اثر تعلل طرف مشارکت یا پیمانکاران معرفی شده بیش از چهار سال به طول انجامد، در دوره تأخیر هیچگونه سودی برای آورده طرف مشارکت منظور نخواهد شد و استیفای حقوق دولت در مدت تأخیر طبق بند (۸) این تصویب نامه انجام می شود.
۶ـ مسؤولیت نگهداری و بهره برداری از آزادراه و تأسیسات جانبی خاص آن در دوران مشارکت طبق ضوابط و مشخصات اعلامی از سوی وزارت بر عهده طرف مشارکت می باشد. طرف مشارکت متعهد است پس از بازگشت کامل اصل و سود سرمایه گذاری، آزادراه و تأسیسات جانبی خاص آن را به وزارت منتقل نماید.
تبصره ـ مرجع تأیید هزینه های بهره برداری و نگهداری و بازگشت سرمایه و سود مورد انتظار طرف مشارکت، حسابرس مورد تأیید وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد.
۷ـ بیمه، مالیات و سایر حقوق و عوارض ناشی از اجرای آزاد راه تابع قوانین و مقررات طرح های عمرانی کشور می باشد.
۸ـ وزارت موظف است در قرارداد مشارکت منعقده، نحوه استیفای حقوق دولت را در صورت خودداری و یا ناتوانی طرف مشارکت در اجرای مفاد قرارداد پیش بینی نماید.

معاون اول رئیس ‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

منبع : سایت مجلس شورای اسلامی‌
دانلود به صورت PDF