منو  

صفحه اصلیقوانیننشانی مراجع قضاییپرسش و پاسخمعرفی وکیلخدمات موسسه
اخباردرباره موسسهمطالب حقوقیمقالات حقوقی پایان‌نامهدانلود فرم
پرونده‌های حقوقیخاطرات حقوقیگالریهمکاری با ماتماس با ما
سوالات بخش سوالات حقوقی


دسته‌بندی بخش سوالات حقوقی : - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - ارث - - - - - - - - - - - - - - - - -
با سلام و درود بی پایان به شما بنده یک خواهر دارم که حدود بیست ساله در صیغعه یک آقایی هست و الان دارن از هم جدا میشن . خواهر بنده از سال 88 تا حالا هر چند ماه یه مبلغی به حساب این آقا ریخته است و تمامی رسید های بانکی آن را نیز دارد . مبلغ حدود 150 میلیون می باشد آیا از راه قانون خواهرم میتونه این پول رو از این آقا بگیره یا نه از شما و تمامی همکاراتون کمال تشکر را دارم
این جانب در حال عبور از پیاده رو بودم که ناگهان داخل یک چاله که هیچ گونه علامت هشدار دهنده در نزدیکی ان وجود نداشت افتادم و خسارت حدود سی ملیون تومان بدنی به من وارد شد آیا میتوان این مبلغ را از ارگانهایی که این چاله را ایجاد کرده اند دریافت نمود ؟
من پدرم چند سالی است که فوت کرده است و متاسفانه خواهرا و برادرانم حاضر بر فروش ارثیه نمی شوند حالا من باید چه کار کنم؟
: ضمن عرض سلام ، ما یک ساختمان 9 واحدی هستیم که تقریبا 18 سال از سن ساختمان می گذرد 8 واحد از مالکین بر امر مشارکت مدنی ( مشارکت در ساخت ) توافق دارند به جز یک واحد به نظر شما چه کار می شود در این مورد انجام داد و چگونه میشود از این آقا خسارت خواست؟
با سلام اسم من اکبر است و خواستار تغییر نامم به امیرعلی هستم آیا امکان این موضوع وجود دارد؟
سلام من یک سرقفلی را از مالک آن با یک مبایعه نامه در بنگاه خریده ام ولی ایشان در دفتر خانه حاضر نمیشود حالا من میتوانم چه کار کنم و خساراتی تعیین شده در مورد عدم حضور قابل مطالبه است؟
با سلام من شخصی هستم که مالک سرقفلی هستم و زمانی که سرقفلی را خریدم مرغ فروشی بود الان یک سالی است که تبدیل به تخمه و سیگار فروشی کرده ام و مالکم میگوید مرا تخلیه می کند آیا درست است ؟ تکلیف من چه میشود؟
بنده قرارداد اجاره ای با مستاجرم در بنگاه معاملات مسکن بسته ام و یک سال دوم آن را پشت قرارداد را تمدید کرده ام آیا این تمدید دارای اعتبار است؟ آیا دستور تخلیه صادر می شود؟
اگر چنانچه دستور تخلیه صادر گردد ظرف چند روز می توانم مستاجرم را از منزل تخلیه کنم؟
من مالک ملکیت یک سر قفلی ام و در اجاره نامه تنظیمی بین من و موجر در سال 1350 قید گردیده است که مالک سرقفلی یا همان مستاجر حق واگذاری به غیر را ندارد ولی ایشان بدون اجازه من مغازه را اجاره داده است حالا من چگونه می توانم شکایت کنم و آیا من می توانم تخلیه وی را بگیرم؟
به تازگی یک دستگاه اپارتمان به همراه پارکبنگ خریداری نمودم در حال حا ضر این ساختمان داری 4 پارکینگ است که یکی از انها مزاحم میباشد و این هم در سند و هم در صورت مجلس تفکیکی قید شده ولی صاحب این پارکینگ بعد از 6 سال که ما متوجه شدیم داره جای ما پارک میکند اعلام داشته پلان ساختمان که بر اساس ان تفکیک انجام شده اشتباه است و رفته شکایت کرده تا هم خودش از مزاحمی در بیاد و هم چینش را برهم بزند میخواستم بفرمایید ایا بدون هماهنگی سایر مالکان این اقدام از طرف ایشان بدون اطلاع از طریق شورا حل اختلاف درست است یا خیر و یا اینکه این شخص چه کار میتواند بکندلازم به توضیح است تمامی مالکان مخالف اقدام ایشان هستند با تشکر
سلام و عرض ادب شغل من بازاریابی باطری موبایل است با شخصی معامله ای انجام دادم و در تاریخ های مختلف و در حدود یک سال به اون فرد جنس فروختم که جمع فاکتور میشود حدود 4 میلیون 800 هزار تومان بعد از 2 سال هنوز بدهی خود را صاف نکرده و میگوید که پول ان را پرداخته در صورتی که هیچ گونه مدرکی برای این ادعا ندارد تمام فاکتور ها امضا خودش و یا همکارش بوده و مهر مغازه هم پای فاکتور ها هست برای مطالبه پولم باید چیکار کنم؟
من اخیرا اقرام به خرید یک ماشین کردم چند روز بعد متوجه شدم که یکی از سیلندرهای موتور یک بار تراشکاری شده و ظاهرا بخش هایی از آن رنگ شده بلافاصله به طرف زنگ زدم گفت میخواستی چشماتو باز کنی سپس اقدام به طرح دعوا کردم اما در نهایت قاضی گفت شما تو قولنامه همه خیارات را از خود سلب کردی حتی خیار غبن فاحش این خیار دیگه چیه؟
من ساکن آمریکا هستم و نمیتونم ایران بیام و چند تا ملک دارم تو ایران که هیچ مشکل حقوقی ندارند آیا میتونم به هر کسی وکالت در فروش بدهم یا باید حتما طرف وکیل دادگستری باشه؟
من اشخاصی را میبینم که در ارگانهای مختلف نظیر شهرداری و اداره کار وکالت انجام میدهند ولی پروانه وکالت ندارند و حتی تو روزنامه هم تبلیغ میکنند مگر این کار جرم نیست؟
من ضامن یک نفر در دادگاه شدم و ایشان با قرار آزاد شدند متاسفانه ایشان فرار کردن و هر روز برای من اخطاریه میاد که بیا ایشون رو معرفی کن آیا اگر نتونم ایشون را معرفی کنم من باید زندان برم؟
سلام من مالک16 سهم مشاعی از 18 سهم یک ملک هستم که مالک مشاعی آن 2 سهم مشاعی سرقفلی یکی مغازه ها را خریداری نموده حالا من میخواهم علیه مستاجر دادخواست تخلیه به لحاظ انتقال به غیر مطرح کنم برخی گفته اند چون خود خریدار مالک دو سهم مشاع است حکم تخلیه صادر نمیشود نظر شما چیست؟
سلام 5 سال پیش من به برادرم 350 ملیون پول دادم که برای خود کار شروع کند و به من سود دهد.قراردادی میان ما وجود نداشت.چند باری پولم را شفاهی مطالبه کردم اما توجهی نکرده است.تمام دارایی من همان 350 ملیون تومان پول بود.الان حتی پول ندارم که هزینه های دادرسی را پرداخت کنم.چه راهی وجود دارد؟ باید از حق خودم بگذرم؟
اقای وکیل سلام ما یک همسایه داریم که پدر مارو در اورده است.یا شارژ نمیده یا اینکه6 ماه باید بهش بگیم تا پول را بدهد.چه کاری میتوانیم انجام دهیم که ادب شود؟
این جانب در حال عبور از پیاده رو بودم که ناگهان داخل یک چاله که هیچ گونه علامت هشدار دهنده در نزدیکی ان وجود نداشت افتادم و خسارت حدود سی ملیون تومان بدنی به من وارد شد آیا میتوان این مبلغ را از ارگانهایی که این چاله را ایجاد کرده اند دریافت نمود ؟
من به دادگاه مراجعه و در مورد چکی که برای مشتری ام بوده و برگشت خورده و حکم غیابی صادر شده درخواست حکم جلب کردم ولی دادگاه از من ضامن میخواهد منظور از این حرف چیست؟
با سلام مادر بزرگ من در سال ۱۳۷۴ یک وصیت تنظیم کرده و بعد از چند سال ان را ک به صورت دستی نوشته شده بود باطل کرد(پاره کرد) و در سال ۱۳۸۰نیز از دنیا رفت.حالا که مادر من درخواست تقسیم اموال به جا مانده از ان مرحوم را دارد( بعد از ۱۵ سال) خاله ی من یک کپی از وصیت را اورده و با توجه به سهم نوشته شده در وصیت اقدام ب تخریب بنا کرده و سهم مادر من با توجه ب ان کپی چیزی نمیشود.میخواستم بدونم که ایا این کپی که از وصیت موجود هست قانونیه یا خیر و اگه مادر من شکایت کنه در مورد تقسیم ماترک این مال تقسیم عادلانه میشه یا با توجه به وصیت تقسیم صورت میگیره؟ (بعضی از وراث با توجه به کپی وصیت نامه در اموالی که طبق وصیت بهشون میرسیده تصرف کردن) Abdollah.arjmandi1373@yahoo.com با تشکر از شما
سلام یکی از دوستان من تصادف کرده که منجر به فوت این خانم شده است وی همسر و یک دختر دارد وقتی به دادگاه مراجعه کردن برای گرفتن دیه گویا دادگاه گفنه خانواده زن برای مهریه اقدام کردن و دیه که به همسر و دختر تعلق میگرفته به جای مهریه به مادر زن و برادرانش تعلق گرفته ایا صحت دارد؟ می شود بعد از مرگ زنی خانواده زن درخواست مهریه کنند
خسته نباشید..آیا توضیحات اضافه شده. باخودکارتوسط محظرداردر وکالتنامه تایپی قابل قبول برای دادگاه است..چون در وکالتنامه فروش منقول که تنها سندبین من وشریکم هست فقط نام دونفرمان بدون ذکر دانگ یا سهم در قسمت وکیل یاخریدار آمده.ولی تمام چکها وپول نقد به فروشنده را من دادم..آیادادخواست اثبات سهم بدهم میتوانم به حق پنج دانگ خود که قراربوده برسم؟؟؟سپاس
باسلام وخسته نباشیدبرای ثبت نکاح توسط زوجه واثبات ازدواج دائم باتوجه به اینکه درمهرنامه کلمه عقد٬تنهانوشته شده عقددائم یاموقت نوشته نشده صرف اینکه مدت عقدهم مشخص نشده به اضافه شهادت عاقدوقت برای اثبات دائم بودن ازدواج کافیست؟لطفا راهنمایی بفرمایین ممنون
سلام... دستور قضايي مبني بر كسر از آمار در تاريخ ٩٦/٦/٢ صادر گرديد.
با سلام و احترام حدود دو سال پیش ماشینم را به صورت قسطی فروختم طرف قسط ها را پرداخت نمی کرد. شکایت کردم و با کمک وکیل حکم توقیف ماشین را گرفتم ولی هنوز خبری از ماشین نیست. چگونه می توانم پیگیری بعدی را بکنم و به ماشین برسم. با تشکر فراوان
سلام منظور تجدید نظر از (قرار مورد اعتراض نقض و قرار صادر شد )چیست . یعنی رای محکومیت دادگاه نقض شده یا اعتراض محکوم الیه نقض شده
کسی شخصی را با اسلحه تهدید یا مجروح می کند و فرد مقابل از ترس اسلحه ایست قلبی میکند میمیرد حکم کسی که اسلحه داشت چیه؟
من داخل دادگاه تجدیدنظر رای اعسار محکوم به رد شد جکار کنم زندان نروم غیراز وثقیه
با سلام من جوانی هستم 30 ساله شاغل خانواده ام دختری رو معرفی کردند وما به سبک سنتی پیش رفتیم واز همدیگر خوشمان امدحالا تصمیم به ازدواج گرفتیم اما محضر ازدواجها به دلیل اینکه پدر خانمم مفقود هستنداجازه ازدواج نمیدهند خانم بنده هم فوق لیسانس 30ساله هستند حالا هردو خانواده راضی هستند اما پدرخانمم مفقود هست پدر بزرگش هم فوت کرده عمو هم ندارد ولیکن مادرش برادرش همه هستند برای امضا در محضر اما دفاتر ازدواج قبول نمیکنند از طریق قانون هم زمان بر هست هم هردو خانواده راضی نیستیم اول زندگی با دادگاه رفتن این جور مسائل شروع بشه باور کنید با وجود اینکه همسراینده ام رو دوستش دارم اما دارم از هرچی ازدواج زده میشم چون ما هردو 30ساله تحصیل کرده خانواده هامون راضی بعد برای نبود یک پدری که معلوم نیست کجاست باید اینجوری خون به دل هردو خانواده کنن عاجزانه ازتون درخواست میکنم یک میانبور یک راهی که زندگیمون به این شکل با دلخوری حال خرابی شروع نشه یک عمر دعاگویتان هستیم باتشکر نیازی. rezaniazihuawei@gmail.com 09152418108
سلام در پرونده ای که خودم بابت سفید امضاوخیانت در امانت شاکی هستم باوجود رجوع به کارشناس خط یک نفره وجعل ان مورد تایید قرار گرفت با اعتراض متهم در وقت قانونی به کارشناس وهیت سه نفره ارجاع شد که بااعمال نفوذ که بنده در این جلسه حضور نداشتم دو خط پایانی رو بعداز امضا جعل وانستند که بنده نسبت به رای کارشناسان اعتراض زدم که به هیت پنج نفره ارجاع شد که در مواجعه حضوری با وجود اعتراف متهم که بعد از امضا واثرانگشت اقدام به نوشتن مبایعه نامه کرده وباتشخیص هیت کارشناسی مبنی بر مندرجات مبایعه نامه ونوشتار ان بعد از امضا واثر انگشت بوده وجعل ان مورد تایید کارشناسان بوده وبه بازپرسی ارجاع شد متهم بر علیه من شکایتی مبنی برانتقال مال غیر به اتهام انتسابی که دیروز با وجود اعتراف متهم در هیت پنج نفره بازپرس برایم قرارکفالت به مبلغ 70میلیون تومان صادر کرده است استاد خواهشمندم مرا راهنمای بفرمایید
باسلام. اینجانب در طی دوسال گذشته با خانواده دوستم ارتباط عمیقی برقرار کرده بودم که به بهانه همین امر ایشان و همسرشان به بهانه و عناوین مختلف از بنده پول قرض میگرفتند. جمعا 3ملیون و 300 هزار تومان مبلغ بدهی ایشان است. بنده هیچگونه رسیدی دریافت نکردم اما تمامی مبالغ از عابر بانک بنده به حساب شوهر این خانم (البته بوسیله خود این آقا جابجایی وجه صورت میگرفت) واریز شده است. اکنون که بنده وصول طلبم را کرده ام ایشان سرباز زدند و بمن گفتند ثابت کن که چنین اتفاقی افتاده؟خوب البته پسر ایشان به بنده قول دادند که برای بنده در دادگاه شهادت خواهند داد. و ادعای بنده را تایید خواهند کرد. لذا بنده میخواهم بدانم که ایا اقدام بنده با نظر به گفته های فوق نتیجه ای خواهد داشت یا خیر؟باتشکر.
با سلام. من تو بانک ضامن وام 15 میلیونی با درصد بالای یکی از همکارام شدم که همون اول 3 میلیون رو تو حسابش بلوکه کردن و 12 میلیون بهش دادن. بنده هیچ چک و سفته ای بابت ضمانت از ایشون نگرفتم. من موقع ضمانت پشت سفته 25 میلیونی وام گیرنده رو امضا کردم و خودش به بانک چک داد. ایشون تا حالا 17 قسط رو پرداخت نکرده و تا الان حدود 8 میلیون تومن به بانک بدهی داره. اقساط ایشون تا سال 99 ادامه داره. چند روز پیش از بانک تماس گرفتن و گفتن که تو دادگاه پرونده تشکیل دادن و فرستادن واسه توقیف اموال. من کارمندم و یه ماشین و یه خونه به نامم هست. 1. وقتی بخوان توقیف اموال بکنن از حقوق ماهیانه من برداشت میکنن یا ماشین و خونه رو هم توقیف میکنن؟ 2. از حقوق خود وام گیرنده هم برداشت میکنن یا فقط حقوق من رو برمیدارن؟ 3. میتونم دادگاه رو قانع کنم که از حقوق وام گیرنده برداشت کنن تا اقساط تسویه بشه ؟ یا با اون کاری ندارن و فقط میرن سراغ ضامن؟ یا همزمان از حقوق هر رو برداشت میکنن ؟ لطفا راهنماییم کنین خیلی نگرانم. ممنون
با عرض سلام..برادر من دوسال قبل فوت شدن و همسربرادرم ماه گذشته درخاست مهریه کرده است و در دی ماه دادگاه داریم.سوال من این است ک ایا مهریه به همسر برادر من تعلق میگیرد؟هیچ گونه اموالی به نام برادر من نیست واموال پدرم هم ب نام پدربزرگم است.پس از مرگ برادرم برادرزاده ام ب دنیا امده است و درحال حاضر قیوم بچه پدرم است و حضانت با زن برادرم.
بنده در اواخر سال ١٣٩١ يه ماشين پژوه ٢٠٦ از بنگاهي در رشت خريداري نمودم وان بنگاه براي بنده سند وكالتي ٦ماه با يك دست واسطه به صورت تعويض وكالت زد،ولي بنده بالغ بر شش سال به دلايلي نتوانستم تعويض پلاك وسند قطعي به نام خودم بزنم ،الان كه به مالك سند وشخصي كه به نام بنده وكالت زده بود براي تمديد وكالت مراجعه مينمايم ،اين اقايان اداء مينمايند كه ما ماشين رو فروختيم ولي نه به اين اقا وميگويد امضا پاي وكالت رسمي براي ايشان نيست واين امضا جعل است ونمياد براي سند زدن حال ميخواستم بدانم ايا بنده از طريق قانوني ميتوانم اقدام نمايم وبه چه استناد قانوني،با تشكر
ده سال پيش يك سهم بيمارستان در حال ساختى را از يكى از اساتيد خود به مبلغ ٣٠٠ميليون تومان (تقريبا تمام سرمايه ام)خريدارى نمودم به اميد اينكه ساخت بيمارستان ادامه يابد سهام داران بيمارستان دو نفر هستند كه پزشك نيستند بيمارستان از ده سال پيش تاكنون هيچ تغييرى نكرده وهمان اسكلت بتونى باقى مانده نه آن را مى فروشند ونه آن را تكميل مى كنند من نميدانم از چه كسى شكايت كنم از استاد خود يا سهام داران اصلى و آيا بايد به دادسراى شهيد بهشتى مراجعه كنم؟سپاسگزارم
اگرعده ای مسیرجوی آب باغات دیگران رادیوارکشی ومسدودنمایندراه کارچیست وچگونه می شودازمراجع قضایی پیگیری نمود
با سلام . وکالت نامه ای که از داخل زندان با فرم مخصوص زندان تنظیم میشه وجزییات اختیارات وکیل چیزی نوشته نشده مثلا فقط نوشته شده پلاک ثبتی البته حکمی دادگاه قبلا صادر کرده ومقرر شده که وکالت یک واحد از ساختمان نیمه کاره وکالت داده شود به یگ خانمی که شریک بنده بوده ولی ایشان کل ساختمان رو معامله کرده و فقط ۱۸۰ میلیون بابت بدهی بانک رو دریافت کرده وکل ساختمان رو تحویل خریدار داده وهریدار مدعی است که بنده باید سندرو به نامش کنم .ام من اختیارات رو از خودم ساقط نکرده بودم