هفته «کودک» و کودکان از قلم افتاده در «زندان»/آوارگی بیش از ۲۶۰۰ کودک به دلیل زندانی بودن والدین
تاریخ : 17 مهر 1397

تنظیمات متن :
      رنگ پشت متن       سایز متن
   21

محمد نفریه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس در مورد وضعیت کودکانی که در زندان‌ها به جرم مادرانشان به سر می برند گفت: کودکانی که به همراه مادران خود در زندان ها هستند زیر ۲سال هستند و بیش از آن را نمی گذاریم که در زندان بمانند چراکه زندان فضای مناسبی برایشان نیست.

وی ادامه داد:تفاهم‌نامه ۱۰ ساله با سازمان زندان‌ها داریم و نحوه نگهداری و ضوابط ماندن کودکان در کنار مادرانشان در آنجا آمده است.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت:کودکان کمتر از ۲ سال  به دلیل رابطه عاطفی بالا با مادر و تغذیه از شیر مادرانشان باید در زندان و در کنار مادران بمانند و سپس به بهزیستی سپرده شوند. 

نفریه با اشاره به برگرداندن این کودکان به ماردانشام پس از اتمام مدن محکومیت گفت: برای راه‌اندازی مهدکودک یا شیرخوارگاه در ۳سه زندان اقداماتی صورت گرفته که اکنون ۲ مهدکودک راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: زندان‌هایی که بیش از ۱۰ کودک را دارند قرار است طبق تفاهم نامه، شیرخوارگاه‌هایی در کنار زندان راه اندازی شود و آمادگی داریم که به هر زندانی که خواهان این شیرخوارگاه‌ها یا مهدهای کودک است، کمک کنیم.

نفریه تصریح کرد: طبق تبصره یک ماده ۶۹ آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها که اجازه داده است محکومین اطفال خود را تا سن دو سال در زندان نگهداری کنند.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در حال حاضر از حدود 10 هزار کودک حاضر در مراکز بهزیستی و در قالب شبه خانواده و شیرخوارگاه‌ها، 2600 کودک به دلیل زندانی بودن والدین خود در این مراکز حاضر هستند. 

وی گفت: از سوی دیگر آماری از تعداد کودکان حاضر در زندان‌ها به علت زندانی بودن والدین‌شان در دسترس سازمان بهزیستی نیست.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت: به تازگی برخی از قضات محکومیت جایگزین برای مادرانی که با بچه‌های خود ارتباط خوبی دارند در نظر می‌گیرند تا اگر امکان آن باشد، مادران در زندان نمانند. مادرهایی هم که شاکی خصوصی در بحث مجازات های مالی دارند توسط کمپین‌های حامی مادران حمایت می‌شوند که امیدواریم به این ترتیب مادری در زندان نماند.

وی با تاکید بر وجود آسیب های فراوان در زندان که متوجه کودکان  است گفت: نبود مادر در خانواده آسیب‌های اجتماعی شدیدی برای کودک دارد و باید به هر شکل ممکن این آسیبها را کم کرد.


منبع : فارس‌نیوز

نظرات :نظر خود را در مورد این خبر بیان کنید.

نام :

ایمیل :

نظر:
آدمک :