کارگاه‌های ساختمانی نباید قتلگاه کارگران باشد
تاریخ : 24 بهمن 1396

تنظیمات متن :
      رنگ پشت متن       سایز متن
   21

پول نیوز- 50 درصد حوادث ناشی از کار در حوزه ساختمان است. این موضوعی است که صبح امروز توسط مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی مطرح می‌شود. حامد مانی‌فر در نشست خبری که برای معرفی طرح HSE یا همان سلامت، ایمنی و محیط زیست در کارگاه‌های کار کشور برگزار شده بود در جمع خبرنگاران گفت: بین 48 تا 50 درصد حوادث ناشی از کار در کارگاه‌های ساختمانی کشور اتفاق می‌افتد  و بیش از 90 درصد کارگاه‌های کشور از نازل‌ترین استانداردهای کیفی برخوردارند. 

او با تاکید بر اینکه جشنواره نشان تعالی HSE قصد دارد با سیاست‌های تشویقی و توجیهی با جای اخطار و توبیخ کارگاه‌های کار و به خصوص ساختمان در کشور را بهبود بخشد، افزود: برای اجرای این طرح رنج‌های بسیاری متحمل شده‌ایم. بیش از 1000 ارزیاب، 80 کارگاه در سراسر کشور را مورد بررسی قرار دادند و نتیجه تلخی را به ما اعلام کردند: تنها دو کارگاه به سطح کیفی تک ستاره رسیده بودند. این در حالی است که نشان تعالی تنها به سازمان‌هایی داده می‌شود که 7 ستاره کیفی کسب کرده باشند.

کاظم نعیمی مطلق هم که به عنوان دبیر جشنواره در این نشست حضور داشت، به پول نیوز گفت: افزایش کیفیت و ارتقا سطح ایمنی در کارگاه‌ها باید تبدیل به یک مطالبه اجتماعی شود و این هدفی است که ما در این مجموعه دنبال می‌کنیم. بیشترین ضعف کارکاه‌های ساختمانی ما در حوزه مدیریت و مصرف انرژی است و این ضعف‌ها باید برطرف شود.

مطالبات کارگران و کارفرماها باید در حوزه HSE بالا رود و این کاری است که مجموعه ما قصد انجام آن را دارد. برای اینکار نیاز به اطلاع رسانی گسترده داریم و همه سازمان‌ها و پیمانکاران و کارفرماها باید به این نتیجه برسند که ارتقا سطح ایمنی کارگاه‌ها در مجموع یک نوع سرمایه‌گذاری است نه اضافه‌ شدن هزینه‌ها.

HSE داشتن یک مجموعه باید به آن مجموعه ارزش اضافه کند و ایجاد رقابت یکی از مولفه‌های این جشنواره است. دبیر این جشنواره در گفت‌وگو با پول نیوز تاکید کرد: نمی‌توان انتظار داشت که در سال اول برگزاری این جشنواره اتفاق خارق العاده‌ای بیفتد اما مطمئن باشید که با گذر زمان به این هدف دست خواهیم یافت.

منبع : عصر‌ایران‌

نظرات :نظر خود را در مورد این خبر بیان کنید.

نام :

ایمیل :

نظر:
آدمک :